Zdrowe i tanie ogrzewanie.
Folia grzewcza na podczerwień

 

Folia grzewcza na podczerwień to rewolucja w ogrzewaniu domów. Pozwala na największą efektywność w dostarczeniu ciepła w porównaniu do tradycyjnych źródeł: kaloryferów, hydraulicznego ogrzewania podłogowego czy pieca. 

Jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania w domu, oszczędzić miejsce na kotłownię i cieszyć się ekologicznym i zdrowym ciepłem - to rozwiązanie dla Ciebie. Nasze ogrzewanie na podczerwień MEGSS Eco Future, to tylko 140zł netto z montażem/ m2 powierzchni ogrzewanej (powierzchnia od 40-300m2, cena powyżej 300m2 to 120zł/m2). Poniżej przedstawiamy tabelę z kosztami ogrzewania w różnych technologiach:

Folie grzewcze działają na podczerwień - emitują bezpieczne dla zdrowia, promieniowanie podczerwone, w medycynie od lat wykorzystywane ze względu na działanie terapeutyczne. To rozwiązanie ekologiczne - nie emituje żadnych szkodliwych związków do atmosfery, oraz ekonomiczne - ze względu najwyższą efektywność grzewczą. To bezpieczne i tanie ogrzewanie.

Jeśli w Twoim domu mieszka alergik - folie grzewcze będą dla niego prawdziwą ulgą i wybawieniem. Nie powodują unoszenia się kurzu oraz zapewniają optymalną wilgotność powietrza. 

 

Z czego składa się folia grzewcza?

Folia grzewcza na podczerwień składa się z węgla oraz pasty karbonowej nanoszonych na folię PET. Elektroda z taśmy miedzianej pełni rolę przewodnika prądu elektrycznego, natomiast srebrna taśma jest zabezpieczeniem przed iskrzeniem.

To wysokiej klasy produkt stosowany jako ogrzewanie powierzchniowe. Folia grzewcza grzeje całą swoją powierzchnią, co nie powoduje strat ciepła jak w przypadku np. mat grzewczych kablowych. Dzięki temu potrzebuje mniej prądu do wytworzenia pożądanej przez nas temperatury.

 

Folia grzewcza lepsza niż kaloryfer?

Niezwykła efektywność grzewcza folii wynika z praw fizyki. Powietrze ogrzane przez kaloryfery czy tradycyjną „podłogówkę” unosi się do góry, a przy podłodze (czyli tam gdzie odczuwamy ciepło) jest nawet o kilka stopni zimniejsze.

Tymczasem ogrzewanie promieniami podczerwieni nie powoduje ruchu powietrza. Energia ogrzewa bezpośrednio ściany, ludzi oraz wszystkie obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, które nagrzewają powietrze. Ilość energii potrzebna do uzyskania konkretnej, ustalonej przez nas temperatury, jest kilkakrotnie niższa niż w przypadku kaloryferów. To oznacza, że płacimy mniejsze rachunki za to samo ciepło.

1
Ogrzewanie podczerwienią jest powszechnie znane i stosowane w medycynie, przemyśle i budownictwie.
Tę technologię znamy i wykorzystujemy od dawna, ale wciąż powstają nowe, coraz doskonalsze urządzenia, w których jest stosowana. To właśnie promieniowanie podczerwone daje ciepło wcześniakom w inkubatorze. Hodowcy drobiu i innych zwierząt stosują specjalne lampy emitujące ciepło, tak zwane kwoki, żeby ogrzewać pisklęta lub szczenięta.
Od pewnego czasu popularne są sauny, w których wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki promieniowaniu podczerwonemu. W wielkich halach produkcyjnych podczerwień ogrzewa strefy robocze.
2
Promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali pośredniej między światłem widzialnym a falami radiowymi. Długość fali wynosi od 780 nm do 1 mm.
Pole elektromagnetyczne jest promieniowaniem bezpiecznym, niejonizującym, w odróżnieniu od promieniowania jonizującego używanego np. do zdjęć rentgenowskich. Promieniowanie podczerwone transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali grzewczej. Działanie ogrzewania powierzchniowego na podczerwień odczuwamy jako komfortowe ciepło - podobnie jak działanie słońca. Jest ono także akumulowane w ścianach, podłogach i przedmiotach znajdujących się w zasięgu foli grzewczej.
Fale elektromagnetyczne nie ogrzewają powietrza, nie wywołują więc jego wzmożonego ruchu, jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego (tradycyjnego). To sprawia, że w przestrzeni domu nie unosi się kurz i pył, co zapewnia komfort, zwłaszcza osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych lub alergicznymi.
3
Folia grzewcza to część systemu ogrzewania powierzchniowego. Folia grzewcza jest urządzeniem elektrycznym zasilanym energią elektryczną. Zastosowana technologia pozwala na ogrzanie przedmiotów znajdujących się nawet 3.2 metra od folii, stąd z powodzeniem stosować ją można w ogrzewaniu podłogowym jak i sufitowym.
4
Komfort grzewczy jest to efekt, jaki otrzymujemy stosując ogrzewania powierzchni podłogi lub sufitu bez odczucia „wychodzenia” spod źródła ciepła.
Odczuwalne ciepło jest równomierne (nie ma stref chłodniejszych i cieplejszych).
5
Folie na podczerwień mają dobraną moc w taki sposób, żeby gwarantować użytkownikom komfort cieplny przy zachowaniu bezpieczeństwa w eksploatacji podłóg lub tzw. sufitu podwieszanego.
Folia grzewcza stosowana w ogrzewaniu podłogowym ma moc 80W i rozgrzewa się maksymalnie do 29,5 stopni C, gdzie gwarancja na panele to 30 stopni C, a płytki 32 stopni C. Folia stosowana w ogrzewaniu sufitowym o mocy 220W rozgrzewa się maksymalnie do 35 stopni C.
Folia grzewcza na podczerwień jest ogrzewaniem płaszczyznowym niskotemperaturowym, dlatego folię układamy w wariantach:
 • min 80% pokrycia powierzchni podłogi
 • min 60% pokrycia powierzchni sufitu, a to pozwala nam dbać o bezpieczeństwo płytek, paneli i sufitu.
 • 6
  System Ogrzewania podczerwonego składa się z folii grzewczej, elementów mocujących folię do podłoża, przewodu doprowadzającego energię elektryczną, złączki, izolację i termostatu.
  7
  Wszystko zależy od złożoności projektu, ale najprostsze systemy nasi certyfikowani monterzy są w stanie wykonać w jeden dzień.
  8
  Wybierając system grzewczy na podczerwień inwestujemy raz. Kiedy zaplanujemy ten rodzaj ogrzewania na etapie projektu domu, eliminujemy koszty związane np. z budową kotłowni czy komina oraz ich przeglądów. Eliminujemy koszty związane z rozprowadzeniem instalacji grzewczej i jej odbiorników np. kaloryferów.
  System grzewczy ma gwarancję od 10 do nawet 25 lat. Nie wymaga wymiany poszczególnych elementów związanych z ich eksploatacją. Eliminujemy koszt związany z zakupem źródła ciepła.
  Łącząc system grzewczy z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła do wody, możemy zmniejszyć rachunki za energię elektryczną do poziomu minimum, a nasz dom/mieszkanie staje się w pełni ekologiczne i przyjazne dla zdrowia.
  9
 • Ile m2 folii użyto w wycenie - im większe pokrycie powierzchni, tym większy komfort cieplny
 • Ile termostatów uwzględniono w wycenie - każde pomieszczenie powinno mieć swoje sterowanie, a w pomieszczeniach większych powinny znaleźć się nawet dwa urządzenia sterujące.
 • Jaka jest proponowana moc folii grzewczej i jaką osiąga temperaturę maksymalną - źle dobrana folia może powodować wiele negatywnych efektów zarówno dla użytkowników jak i np. podłogi czy sufitu.
 • 10
  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

  Folia grzewcza - miejsca montażu

  Najwyższy komfort cieplny uzyskujemy stosując folię grzewczą jako ogrzewanie podłogowe. Możemy wtedy wykorzystać folię grzewczą 140W/m2 bezpośrednio pod panele podłogowe, Deskę Barlinecką, wykładzinę PCV lub folię 220W/m2 pod wylewkę dzięki czemu, można kłaść płytki

  Folię można także umieścić na ścianach i suficie - pod płytą kartonowo-gipsową, panelami ściennymi czy boazerią. To idealne rozwiązanie w przypadku braku możliwości montażu na podłodze.

   

  Folia grzewcza - koszty

  Dokładne koszty instalacji są wyliczane indywidualnie, w zależności od rozkładu pomieszczeń w domu i Twoich potrzeb.

  Kluczowa pozostaje kwestia: ile rocznie zapłacimy za ogrzanie domu?

  Folia grzewcza działa w oparciu o prąd, co niepotrzebnie powoduje wiele obaw. W praktyce bowiem jego koszty są zdecydowanie niższe niż gazu czy groszku, ze względu na nieporównywalnie wyższą efektywność cieplną systemu MEGSS Eco Future. Potrzebujemy niewiele prądu, by efektywnie ogrzać dom.

  Co najważniejsze - łącząc folię z panelami fotowoltaicznymi produkującymi prąd ze słońca obniżysz rachunki za prąd i ogrzewanie do minimum!

  To najbardziej ekologiczne i efektywne rozwiązanie. Koszty instalacji możesz odliczyć korzystając z ulgi termomodernizacyjnej (do 53 tys. zł) , a na inwestycję pozyskać dofinansowanie (5 tys. zł).

   

  Folia grzewcza na podczerwień - zalety

  Folia grzewcza łączy w sobie zalety folii kompozytowej oraz drabinkowej. Pokrycie powierzchni grzewczej jest tu znacznie wyższe niż w przypadku folii drabinkowej przy zachowaniu tzw. bezpiecznego cięcia co 12,5cm. Folia posiada specjalnie wyodrębnione miejsca, które są dodatkowymi zgrzewami zabezpieczającymi przed rozwarstwieniem się. Folia grzewcza to produkt bezpieczny i bezawaryjny.

  Dużym atutem naszych folii grzewczych jest dobór mocy, a nie ilości folii grzewczej do danej klasy energetycznej budynku. Folia podłogowa o mocy 140W/m2 pozwala osiągnąć maksymalną temperaturę 29,5 stopnia Celsjusza. W przypadku sufitowej folii grzewczej (tutaj niestety komfort grzewczy jest niższy, niż w przypadku ogrzewania podłogowego) folia ma moc 220W/m2. Wynika to z osiąganych temperatur w okolicy sufitu, które oscylują cały czas w okolicy 27-36 stopni Celsjusza w zależności od izolacji budynku oraz temperatur zewnętrznych.

  Co ważne - folia grzewcza na podczerwień jest dostępna w różnych szerokościach: 100 cm, 50 cm, 30 cm - każda w osobnych rolkach. Możemy nie tylko dostosować moc, ale i szerokość do zapotrzebowania danego pomieszczenia. Brak konieczności dzielenia rolek znacząco wpływa na bezpieczeństwo instalacji.

  Folię układamy w wariantach:

  • min 80% pokrycia powierzchni podłogi
  • min 60% pokrycia powierzchni sufitu

  To gwarantuje najlepszy komfort cieplny w domu, a jednocześnie jest najbardziej opłacalne w eksploatacji.  

  Folia grzewcza gwarantuje:

  • niskie koszty instalacji i eksploatacji w stosunku do innych systemów grzewczych,
  • precyzyjną regulację temperatury,
  • łatwy montaż (kompletna instalacja to folia wraz z podkładem, taśmą samowulkanizującą, folią paraizolacyjną + termoregulator)
  • bezobsługowość i bezawaryjność
  • oszczędność miejsca – brak kotłowni, brak potrzeby budowy oraz konserwacji komina.

   

  Podczerwień a zdrowie. Jak to jest z tą podczerwienią?

  Pytanie, które postawiliśmy powyżej jest tym, o czym chcielibyśmy trochę opowiedzieć.

  Bardzo wiele osób myli fale podczerwieni z promieniowaniem. Różnica między nimi jest przeogromna! Podczerwień wpływa na nasz organizm bardzo pozytywnie, natomiast promieniowanie jest dla nas bardzo niebezpieczne.

  Skupmy się na tym, co jest dla nas dobre. Czyli na podczerwieni.
  Podczerwień jest znana ludzkości od zawsze. Otacza nas z każdej strony, ale na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oto proste przykłady:
  - Słońce, które tak bardzo lubimy i w promieniach którego wygrzewamy się w letnie dni, to nic innego jak wielki naturalny grzejnik na podczerwień. Ciepło, które czujemy jak nas otacza, kiedy wychodzimy z cienia na słońce, to właśnie fale podczerwieni! 
  - Inkubatory, które znajdziemy praktycznie w każdym szpitalu, wykorzystują technologię podczerwieni, aby ogrzać nasze małe niemowlaki.
  Gdyby podczerwień nam szkodziła, to nie wychodzilibyśmy w ogóle na słońce, a robimy to bardzo chętnie! Tak samo, gdyby podczerwień była szkodliwa dla naszego organizmu, to nie ogrzewano by nią nowo narodzonych dzieci.
  Oto kilka przykładów, dlaczego warto ogrzewać się podczerwienią:
  - jest naturalnym lekiem przeciwbólowym,
  - pomaga rozluźnić mięśnie,
  - poprawia pracę oraz ukrwienie komórek w naszym organizmie,
  - przyspiesza proces leczenia kontuzji oraz urazów stawów,
  - zmniejsza pobudliwość nerwową,
  - poprawia system odpornościowy, dzięki czemu jesteśmy bardziej odporni na przeziębienia, grypy i inne wirusy,
  - wpływa korzystnie na naszą gospodarkę wodno-elektrolitową

  Podczerwień, którą używamy w naszej folii grzewczej jest dla człowieka w 100% zdrowa oraz naturalna. Nie ma potrzeby, aby martwić się tym jak wpłynie ona na nasz organizm. Wręcz przeciwnie - warto się tym zainteresować i zgłębić temat, ponieważ mamy wiele do zyskania. Być może będzie to Twój pierwszy krok w kierunku zdrowego i naturalnego ogrzewania!

  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  Szybki kontakt!
  +
  Wyślij!